Wednesday, April 8, 2009

7 prilli dhe NATO


Sa zhurme behet per ngjarje te tilla! Gjithe ajo fitore e madhe qe kemi hyre ne NATO. Ne fakt une jam shume interesuar te di nese te gjithe shqiptaret qe po bertasin apo komentojne te gezuar per kete ngjarje e kuptojne se cfare ka ndodhur. Apo ndodh qe kaq here eshte thene dicka e tille, dhe e besojne si nje te mire te vertete.
Nje rastesi e cuditshme eshte qe ne te njejten jave qe Shqiperia hyn ne NATO, ishte dhe pervjetori i 60 i pushtimit te Shqiperise ne Italia fashiste. Sa ndryshe jane njerezit, situatat dhe kohet. Por nje gje e kane te perbashket-Shqiptaret nuk jane te pavarur. Ndersa per vitet te tera ne kemi mesuar qe shume shqiptare dhane jeten per te mbrojtur pavaresine tone, ndersa Mbreti Zog kishte epitetin si "tradhetari" i Shqiperise, ai qe ia "shiti" Shqiperine dhe shqiptaret, Italise; sot kemi pamje tjeter. NATO'ja nuk erdhi te pushtoje Shqiperine sepse kane ikur kohet e pushtimit fizik. Tani Shqiperia me deshire perfshihet brenda nje force ushtarake qe eshte krijuar per te mbrojtur vendet anetare dhe per te nderhyre ne vende te tjera kur shkelen te drejtat e njeriut.

Per disa aresye une nuk jam shume entuziast:
-Ushtaret shqiptare do te kene me shume mundesi te zene vendin e shume amerikaneve te vrare ne vende te tjera, ndersa "mbrohen" te drejtat e njeriut. Ne luften kunder terrorizmit, ne vecanti atij islamik, Shqiperia zyrtarisht behet armike e grupeve te tilla, duke terhequr per here te pare vemendjen e grupeve te tilla per t'u hakmarre me vendet, ushtria e te cilave lufton ne vende te ndryshem te botes. Nuk di sesa entuziaste do te ishin shqiptaret nese ne te ardhmen me avionet ushtarake do te vinin jo vetem ata qe kthehem ne shtepi por dhe shume arkivole.
-NATO-ja eshte nje force ushtarake qe merr urdherat nga nje "qeveri" europiane e cila gjithmone e me shume po e rrit influencen ne Evrope dhe me tej. Ajo qe eshte parashikuar ne biblen e SHenjte eshte qe kur te vije fundi i kesaj bote nje nga gjerat qe do te ndodhe eshte dhe ardhja e nje qeveria mbareboterore e cila sigurisht do te kete ushtrine e saj. DHe cdo shtet, grupim qe nuk do te bjere dakort me rregullat e reja qe kjo qeveri do te nxjerre atehere do te behet objekt i ndeshkimit. A do te jete me kenaqesi Shqiperia e nje force te tille qe ne emer te "demokracise" ben lufte dhe perdor armet.
-Zgjidhja e paqes se vertete nuk vjen nga armet, por nga shpirti njerezor. Nuk e kane fajin armet ato qe vrasin njerez, por njerezit qe jane pas tyre. E liga nuk mposhtet me arme, por me te miren.
Ne si shqiptare duhet te kuptojme qe e ardhmja e Shqiperise nuk duhet te varet ne duart e kombeve te tjera, ashtu sic po demostrojme tani duke u futur ne NATO dhe duke kerkuar hyrjen ne BE, por duke u mbeshtetur ne aftesite tona, duke punuar sebashku seriozisht, duke luftuar te keqen ne shpirtrat tane dhe duke kerkuar te ecim sipas Librit te Shenjte. Jam i sigurte qe kjo e menduar nuk eshte ajo qe degjojme neper lajme perdite, por ja pse ne te gjithe kemi te drejte dhe aftesi te mendojme dhe te japim zgjidhjet tona.
Shqiperia ka nevoje per Shqiptaret.

No comments:

Post a Comment