Monday, June 8, 2009

te votoj apo jo

Brezi im e ka shume te veshtire te vendose ne lidhje me voten. SHpesh i degjoj miqte e mi qe jane te zhgenjyer nga ajo qe shohin dhe degjoujne dhe thone qe nuk ja vlen te merresh fare me kete gje-dmth as te mos votosh.
Personalisht une gjithmone votoj-dhe votoj djathtas. Jam i njeanshem sepse partite e majta (ne njohurine time) vijne si nje pasardhje e partise se Punes dhe mendoj qe i jemi "mirenjohes" kesaj partie meme qe Shqiperia esht ene kete situate sot. Jo se nga ana djathtas eshte situata me e mire. Gjate 10 viteve te fundit ata qe me degjojne me thone "komunist" sepse jam shume kritik i gjerave qe ben e djathta.

Cfare mendoj une qe secili duhet te peshoje eshte cfare te mirash dhe cfare problemesh ka cdo alternative. Pavaresisht se une jam pro te drejtave te njeriut -ne thelb jam konservator i parimeve qe i quaj te shendosha dhe jam me afer grupimeve qe kane me shume parime te krishtera. Do te doja te votoja per Partine Demokristiane por duke i vezhguar nuk me ka pelqyer fare menyra se si menaxhohet drejtimi i partise dhe thithja e votave. GJithashtu Partia Republikane qe duhet te kishte mbrojtur me force te drejtat e pronareve-nuk beri me shume se ca vota abstenime dhe deklarata pa fuqi.

Keshtu qe deri tani mendoj qe vota ime do te shkoje ek Poli i Lirise-jo sepse jam shume i sigurte ne lidhje me aftesite dhe deshiren e tyre per te ndryshuar Shqiperine, por per te sjelle nje parti me te djathte ne parlament, per te zvogeluar absolutizmin ne parlament.

Inkurajoj secilin te votoje-ska rendesi se ne c'drejtim por le te thote dicka me voten duke besuar qe vota e tij do te numerohet sic duhet dhe do te ndikoje ne vleresimin e asaj qeveria qe duan shqiptaret.

No comments:

Post a Comment