Sunday, January 17, 2010

Perciptazi mbi rrenjen e problemeve te Haitit


Ju pershendes miq!
Gjate ketyre diteve te gjithe jemi prekur nga fatkeqesia qe ka prekur Haitin. Mbetesh pa fjale kur shikon tmerrin e krijuar nga ky termet. Une nuk dua te shtoj komentet e shume gazetareve te terrenit dhe profesionisteve te ndryshem mbi situaten. Ajo qe une dua te prek eshte : Pse Haiti u godit kaq tmerrshem, dhe pse jane sakrifikuar kaq shume jete njerezish brenda nje kohe te shkurter.
Me poshte do te ve nje artikull bere kohe me pare nga Tom Barret, i cili me dha nje perspektive tjeter ne lidhje me mundesine e rrenjes se kesaj tragjedie. Lidhja e Haitit me praktikimin kombetar te VooDoo dhe per betimin qe kane bere me shume se 200 vjet me pare nje grup prifterinjsh per t'ia kushtuar Haitin djallit.
Me vone do te vendosim info te tjera por te pakten mund te lexoni dicka me shume ketu.

Qeveria e Djallit, nga Djalli, dhe për Djallin nga Tom Barrett
"Haiti është vendi i vetëm në botë që ia ka kushtuar tërë qeverinë e saj djallit. Shpirtrat Demonike janë konsultuar për vendimet politike, dhe kanë formuar historinë e vendit." Kështu flet Reverend Doug Anderson, i cili u rrit në Haiti me prindër misionare, dhe ka shërbyer së bashku me gruan e tij Dawn, si misionar deri 1990. Udhëheqësit e Haitit nuk kane bere asnjë përpjekje për të fshehur besnikërinë e tyre ndaj djallit. Qeveria e Haitit është një qeveri e djallit, nga djalli, dhe për djallin.

Kjo është një çështje e nje fakti historik te mire-dokumentuar që populli i Haitit iu ka kushtuar Satanait 200 vjet më parë. Më 14 gusht 1791, një grup houngans (priftërinj VooDoo), të udhëhequr nga një ish skllav houngan I quajtur Boukman, bëri një pakt me djallin në një vend të quajtur Bois-Caiman. Të gjithe të pranishmit u zotuan të shfarosin të gjithë francezët e bardhë në ishull. Ata flijuan një derr të zi në një ritual VooDoo në të cilin qindra sklleverve iu dh ate pine gjakun e tij. Në këtë ritual, Boukman I kërkoi djallit për ndihmën e tij për të çliruar Haitin nga francezet. Në shkëmbim, priftërinjtë VooDoo ofruan për t'i dhënë vendin djallit për 200 vjet dhe u betuan për t’i shërbyer atij. Më 1 janar, 1804, u formua kombi i Haitit dhe kështu filloi një tirani e re demonike.

Në kohën e paktit Haiti ishte kolonia me e pasur Francës, dhe ishte i njohur si "Perla e Antilleve" për bukurinë e saj unike. Por ai shpejt u bë një nga vendet më të varfëra dhe më të zhytur në errësirë te botës. Tallësit mund të thone se nuk ka asnjë lidhje mes faktit se Haiti ishte kombi me i pasur në hemisferë, dhe pastaj u bë më i varfëri pasi i shiti djallit shpirtin e vet kombëtar. Por tallesit nuk nuk kane shpjegim më të mirë.

Voodoo është një praktikë e bazuar në një përzierje të spiritizmit afrikan dhe magjise.
VooDoo ne Haiti. Praktikimi i VooDooVoodoo dhe Arti i Haitit
Pavarësisht nga burimi i studimeve, midis 75 dhe 90 për qind e Haitianeve praktikojne VooDoo. Ky fakt te ben pershtypje sepse popullsia eshte kryesisht katolike. Por, ashtu si paraardhësit e tyre afrikane, praktikuesit e VooDoo nuk kanë asnjë problem që përfshihen ne shume fe. Në fakt, shumica e atyre që praktikojne VooDoo besojne se ata duhet të jenë separi katolikë.


Deri ne kohët e fundit, VooDoo ishte praktikuar në fshehtësi. Praktikuesit do të shkonin në Kishën Katolike të dielën, dhe në raste të tjera do të merrnin pjesë në ceremonitë VooDoo thellë në pyje. Voodoo ishte ndaluar gjatë kohës kolonialiste, dhe te 32 qeverite haitiane pas pavarësise e perndoqen kete praktikë për shkak të dënimit mbarebotëror. Por më 8 prill 2003, Presidenti Jean-Bertrand Aristide miratoi Voodoo si një fe të njohur zyrtarisht në Haiti (shih links më poshtë). Priftërinjtë Voodoo tani mund të kryejnë martesat dhe ritet e tjera të rezervuara me parë per fetë e krishtera. "Si një fe e paraardhesve tane, Voodoo është një pjesë thelbësore e identitetit kombëtar," tha Aristide në dekretin per njohjen e Voodoo.

Aristide ka qenë një figurë e diskutueshme që ai u bë presidenti i parë i zgjedhur lirisht në historinë e Haitie në vitin 1991, 200 vjet pasi kombi i ishte dedikuar djallit. Si ish-prift katolik (iu hoq e drejta per te kryer detyrat prifterore), Aristide u përjashtua në vitin 1988 nga urdhëri Salesian ku bente pjese. Ai ishte një hero i rezistencës ndaj tiranisë haitiane, pastaj president, me vone në mergim, me pas i rikthyer si president nga miku i ngushtë i tij, Bill Clinton. Një nga veprimet e tij e para ishte mbështetja e tij për të rivendosur paktin Voodoo (i cili skadoi vitin qe ai u zgjodh president). Ai shpalli qe Voodoo ishte feja kombëtare të Haiti, dhe një burim i krenarisë kombëtare.

Para se Aristide erdhi në pushtet, një zyrtar i ambasadës së SHBA në Port-au-Prince e përshkroi Aristide si një “maniak marksist”. Newsweek Magazine e quajti atë "I krisuri At Jean-Bertrand Aristide." Henry Kissinger deklaroi se ai ishte "psikopat”. Atë që shumë e shohin si çmenduri është thjesht nje e keqe që buron nga ky njeri.

Aristide qendroi ne pushtet per tetë muaj para se ai te perjashtohej, me pas largohet në Shtetet e Bashkuara. Atje ai efektivisht loboi Bill Clinton dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë, duke i bindur ata se ai nuk ishte tirani qe Haitianet thonin se ishte. Pasi Clinton dërgoi 20.000 trupa amerikane për të rivendosur në pushtet Aristide në vitin 1994, presidenti i kthyer ne diktator shpërndau ushtrinë. Por forca policore civile me te cilen zevendesoi ushtrine ishte me brutale ndaj popullit haitian, e angazhuar në ekzekutimet, si dhe ne tregtine e drogës duke e bere Aristide njeriun më të pasur në Haiti. Paratë e drogës I japin mundesi Aristide të jetojë në një rezidencë luksoze, kur ne vend paga mesatare vjetore është 350 dollare.

Editorali i Weekly Standard nga Christopher Caldwell thote, “Aristide, natyrisht, nuk ka i krijuar probleme Haitit, por ai ka fituar nga gjithe keto probleme.” Dhjete vitet e sundimit te tij direct ose indirect kane qene nje shkaterrim me vete. Zgjedhjet e fundit të lira dhe të ndershme në Haiti ishin në vitin 1990, te monitoruara nga afër që sollën Aristide në pushtet. Madje edhe atëherë, Aristide kishte përdorur dhunën në rrugë permes komiteteve te vigjilencës. Katër vjet më parë, Aristide mori mbi 90 për qind të votave në zgjedhjet presidenciale të korruptuara dukshmerisht, saqe beri që disa agjenci amerikane dhe evropiane me gjysmë zemre ngrine qindra miliona dollarë ndihma.

Citim nga Pat Robertson:
http://www.youtube.com/watch?v=f5TE99sAbwM

disa links qe mund te vlejne:
Voodoo’s Official in Haiti
http://www.ccgm.org.au/articles/ARTICLE-0070.htm

US Department of State Report of Religious Freedom
http://www.cesnur.org/testi/irf/irf_haiti99.html

Haiti - God's country after a 'holy invasion'
http://www.jesus.org.uk/dawn/1998/dawn9802.html

Victory Over Voodoo in Haiti
http://www.christian-connection.org/print.php?sid=299

Religious Persecution Intensifies In Haiti
http://www.andyfigueroa.net/haiti.htm

Haiti- Satan's Stronghold
http://www.raptureme.com/rap16.html

Breaking the Blood Pact
http://www.newdirections.org/index.php/pressroom

Aristide Approves Voodoo as an Official Religion
http://www.religionnewsblog.com/archives/00002966.html

Aristide Defends Record
http://www.montereyherald.com/mld/montereyherald/5060184.htm

ARISTIDE MANSION
http://www.salon.com/news/1999/03/12news.html

Media Research Center http://www.mediaresearch.org/printer/cyberalerts/2004/cyb20040302pf.asp

Pearl of the Antilles
http://www.rminet.org/retreat_center.htm

Aristide Must Go -“ The Weekly Standard
http://www.weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/003/795ywram.asp

Aristide Claims He Was Kidnapped from Haiti
http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&u=/nm/20040306/wl_nm/haiti_aristide_dc_1

Islamic Influences on Haitian Voodoo
http://www.webster.edu/~corbetre/haiti/voodoo/islam.htm

The Challenges Facing Haiti
http://www.webster.edu/~corbetre/haiti/bookreviews/arisfarmplum.htm

1 comment:

  1. Falemenderit Endrit per kete kendveshtrim ne histori dhe nje pamje te qarte se cfare ka ndodhur ne Haiti.
    Ka nevoje per lutjet tona qe ai vend te shoh driten e Jezu Krishtit.
    bekime
    Iliri

    ReplyDelete