Thursday, December 3, 2009

Kush po i meson femijet TANE??

Isha duke pare bashke me vajzen time, nje nga filmat e saj te preferuar Winnie the Pooh. Kur filmi mbaroi autoret e filit filluan te komentojne ne lidhje me idene e ketij seriali dhe cfare donin ata t'ju perconin femijeve.
Me terhoqi vemendjen qe ndersa folen per nje elefant ne film, njeri prej tyre tha: "Ajo qe duan te tregojme nuk eshte thjesht nje elefant, por dicka me shume!.

Sigurisht qe media eshte bere faktori kryesor qe po i jep forme te menduarit te njerezve sot. Ne menyre te ndergjegjshme ose jo te medhenj e te vegjel po marrin mesazhe ne menyre te pakuptuar.

Nese nje nga personazhet qe vajza ime sheh, thote dicka, atehere mundesite jane te medha qe vajza ime te filloje te mendoje dhe veproje si personazhi i saj. Por a jane te gjitha mesazhet qe jepen permes filmave vizatimore, te nevojshme dhe te shendeteshme?? Pergjigjet nuk jane te njejta sepse dhe kujdestaret apo prinderit e femijeve kane koncepte te ndryshem per tema te ndryshme.

Ndersa isha duke folur me prinder qe nuk besojne ne Perendine, kuptova qe ata jane te kujdesshem qe femijet e tyre te mos degjojne shume per Perendine,duke thene qe kur te rriten femijet tane mund te zgjedhin te besojne. Faktikisht cfare ndodh me ta dhe shume prinder te tjere, ata pa e kuptuar e kane vendosur drejtimin qe do te marrin femijet e tyre. Dmth me pak fjale "une nuk do i them asgje femijes tim per Perendine, por nese ata vete e gjejne Zotin une nuk do i pengoj". Keshtu qe femija rritet me te gjitha mesazhet e mundshme, perfshire dhe ate qe nje burre mund te martohet me nje burre, por jo duke degjuar per besimin ne Zot.

Prinderit ndikojne shume ne lidhje me te ardhmen e femijes qofte duke qene te qellimshem apo duke qene pasive (duke lejuar te tjeret t'i flasin femijeve te vet)

Nese ti do te kesh me pak dhimbje koke kur femijet e tu rriten, apo me pak lot dhimbjeje, do t'ju sugjeroja te ishit te vemendshem lidhur me ate qe femijet degjojne, shikojne dhe lexojne, sepse duke qene si balte qe marrin forme ne kete moshe, tani eshte koha qe ata marrin drejtimin e jetes se tyre.

Jepi femijes tend gjene e duhur.

No comments:

Post a Comment